Aktuality

Polská Beruška na křídlech z norského papíru

 

V průběhu druhého čtvrtletí se nám podařilo získat významnou zakázku. Na SC papír Norsc Lite (z Norske Skog Saugbrugs) se začal tisknout reklamní leták polského supermarketu Biedronka (v překladu Beruška). Leták se tiskne v největší a nejmodernější polské offsetové tiskárně Quad/Graphics ve městě Wyszków.

Začátek nebyl jednoduchý, ale aby byly všechny počáteční obtíže pojmenovány a vyřešeny, vypravili se naši zástupci na místo činu. V tiskárně Quad/Graphics se sešli 13. 8. 2019 v sestavě – Simon Papworth (Technical Customer Service – Norske Skog Saugbrugs), Anna Długaszewska (Bjornberg 1781 – Polsko) a Martin Štembera (Bjornberg 1781). Našimi protějšky při jednáních byli různí zástupci tiskárny od objednávek, přes logistiku, kvalitu až po fakturaci.

Simon a Martin byli v této obrovské tiskárně poprvé, proto uvítali nabídku na její prohlídku. Jejich 15 offsetových strojů v jedné hale bylo impozantních. Jsou mezi nimi jak starší stroje, tak i nejmodernější tiskové stroje od různých výrobců (Man-Roland, Heidelberg, Goss, KBA). Na jejich nejmodernějším stroji Man-Roland se tiskne i Biedronka. Rychlost stroje je 50.000 kopií za hodinu. Vyšší rychlost stroje klade i vyšší nároky na kvalitu papíru.

Schůzka splnila i neformální účel, že byly k pouhým jménům v emailových korespondencích přiřazeny i tváře. Vyjasnilo se více věcí, než kdyby se vyměňovali dlouhé dopisy. Dojmy shrnuje Martin: „Největší tiskárna, co jsem kdy viděl. Všechny stroje v jedné obrovské hale umocňují dojem. Velmi názorné bylo barevné potrubí pro čerpání inkoustů ze skladu ke strojům. Jednání probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, dokonce nás vzali do své jídelny na oběd. Bohužel jsme dorazili už po výdejní době, ale přesto se o nás postarali. Tak jsem poprvé v životě jedl řízek s kari rýží a cizrnou.“