Společnost Norske Skog, jejíž evropské výrobní závody zastupujeme, zveřejnila hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2019.

Norske Skog je předním světovým výrobcem publikačního papíru se silnou pozicí na trhu v Evropě a Austrálii. Společnost se rozhodla uzavřít závod v Albury (Austrálie) v prosinci 2019, čímž sníží objem vyrobeného novinového papíru o cca 265 000 tun. Nyní zahrnuje šest papíren v pěti zemích, s roční výrobní kapacitou 2,3 milionu tun. Novinový a časopisový papír se prodává prostřednictvím prodejních kanceláří a agentů (Bjornberg 1781) do více než 80 zemí. Skupina má přibližně 2 300 zaměstnanců.

Klíčový sledovaný faktor – EBITDA – byl ve výši 560 mil. NOK, což je o 55 mil. NOK více než v předchozím čtvrtletí.

Bilance trhu s publikačním papírem v Evropě je v porovnání s dlouhodobým trendem slabší kvůli vyššímu poklesu poptávky. Ceny ve čtvrtém čtvrtletí klesly a další pokles cen se očekává i v první polovině roku 2020. Dopad nižších prodejních cen bude do jisté míry kompenzován sníženými vstupními náklady na energii, buničinu a recyklovaný papír.

Norske Skog bude pokračovat ve své práci na zlepšování svých produktů, optimalizaci výroby a diverzifikaci podnikání v oblasti bioenergie, vláken a biochemie.

Prezentace zde: Norske Skog Q4 2019 reports and press releases

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *