Aktuality

V Norske Skog Saugbrugs to umí s papíry, ale i přírodou

U příležitosti výroby nového produktu se vydal Ing. Josef Doležal na počátku června 2019 do jedné z největších papíren v Evropě: Norske Skog Saugbrugs.

Cesta byla cílem

A nebyl sám. S sebou vzal vzal i Tomáše Hrubého z Vltava Labe Media Praha a Martina Staneckého ze slovenského vydavatelství News&Media Holding Bratislava. Cílem cesty bylo především představení provozu papírny, která se zaměřuje na výrobu SC papírů. Její produkty jsou velmi inovativní a zákazníci si pochvalují hlavně vysokou kvalitu, bezproblémovou potiskovatelnost a možnost používat nižší gramáž papíru s ohledem na technické parametry těchto papírů, zejména pak jejich zvýšený volumen. To se týká papírů NorSC Lite (tzv. SCA papír) a NorSC Value (alternativa klasických SCB papírů).

Představení nového produktu

Jedním z dalších důvodů, proč k cestě došlo, bylo představení papíru NorSC Polar, který obohatil výše zmiňované portfolio produktů nejvyšší kvality. NorSC Polar je ideální pro tisk jakýchkoliv publikací, kterým dodá punc luxusu.

Výroba v souladu s přírodou

Při prohlídce papírny však Josefa Doležala nezaujaly jen papíry, ale i koncept samotné papírny. Ta se nachází v městečku Halden, přímo v ústí jednoho z norských fjordů a bezprostředně na hranici mezi Norskem a Švédskem. I když papírna vyrobí 550 000 tun papíru ročně, nedochází k negativnímu ovlivňování okolní krajiny. Ba právě naopak.

Přímo v prostorech papírny je počítadlo migrujících lososů. Kontroly tohoto počítadla ukazují, že populace divokého lososa roste. Z pravidelně se opakujících měření kvality vody také vyplývá, že voda, která se odebírá z fjordu, aby se na konci výrobního procesu vyčištěná vrátila zpět, je po vypuštění dokonce čistší než před jejím použitím,“ vysvětluje Josef Doležal.